۱۳۸۹ آبان ۲۹, شنبه

مسؤولان ايراني نخوانند : دليل جالب بركناري دو مقام اروپايي


اين خبر را كه مربوط به مدتي پيش است بخوانيد: شهردار استكلهم به دليل پرداخت هزينه بنزين خودروي شخصي اش از بيت المال، مجبور به كناره گيري شد.

به گزارش عصر ايران، روزنامه اردني الدستور نوشت: شهردار استكلهم پايتخت سوئد كه همزمان رياست يكي از احزاب اين كشور را نيز برعهده دارد ناگهان بدون مقدمه و به صورت ناگهاني خود را در ميان موجي از انتقادات و خشم كم نظير مردمي ديد و از طرف مطبوعات و رسانه ها به فساد مالي متهم شد.

وي در نهايت مجبور به كناره گيري از سمت شهردار استكلهم شد.

تمام اين اتهام شهردار استكلهم اين بود كه خانم شهردار با استفاده از كوپن هاي دولتي (ژتون)، براي خودروي شخصي خود بنزين زده است.

منتقدان و مطبوعات در سوئد گفته اند: اگر شهردار از اموال عمومي استفاده شخصي كند پس ديگر كارمندان شهرداري با اموال عمومي به دست آمده از ماليات هاي عمومي، چه مي كنند و اين مبالغ را چگونه هزينه مي كنند؟

البته شهردار استكلهم در واكنش به اين انتقادات قسم ياد كرده كه در پمپ بنزين، متوجه جا گذاشتن كيف پول خود مي شود و لذا مجبور شده از كوپن هاي دولتي براي پرداخت هزينه بنزين استفاده كند.

وي اضافه كرد: در اين شرايط چه بايد مي كردم ؟ آيا بايد با پاي پياده به شهرداري مي رفتم يا اينكه از ساير شهروندان پول قرض مي گرفتم؟ من فقط كيف پولم را جا گذاشته بودم.

البته مطبوعات و منتقدان اين توجيه هاي خانم شهردار را نپذيرفته و گفتند: اين توجيه ها براي شهردار استكلهم مناسب نيستند و وي مي توانست به جاي خيانت در امانت، خودروي خود را ترك و از وسايل حمل و نقل عمومي براي رسيدن به مقصد استفاده كند.

شهردار استكلهم علاوه بر كناره گيري از سمت خود، از جايگاه حزبي اش نيز به عنوان رئيس حزب، كنار گذاشته شد تا به كلي از صحنه سياسي سوئد حذف شود.

يك رويداد مشابه در فنلاند

اين درحالي است كه پيش از اين وزير بهداشت فنلاند نيز به دليل كشف فساد مالي اش مجبور به استعفا شد.

اين وزير فنلاندي به هزينه دولت، سه مرتبه با همسر خود تماس تلفني بين المللي برقرار كرده بود.

اين حادثه باعث خشم و عصبانيت افكار عمومي و مطبوعات فنلاند شد چرا كه اين فرد با سوءاستفاده از جايگاه خود به عنوان وزير كابينه با هزينه پرداختي توسط ماليات دهندگان فنلاندي سه مكالمه بين المللي شخصي انجام داده بود.

اين وزير فنلاندي نه تنها استعفا كرد بلكه پرونده اي براي وي در دادگاه تشكيل و مجبور شد هزينه اين سه تماس تلفني بين المللي را بپردازد.

يك رويداد مشابه در ايران

بله؟!

نظرات كاربران سايت عصر ايران در مورد اين مطلب :
*بله.. رو خوب اومدي

اصلا كو فساد در ايران؟؟؟؟؟؟؟؟ خاك به دهانم!!!

*اين "بله؟!" آخرتان خيلي پر معنا و براي خودش يك مقاله بود!

*البته بركناري شهردار سوئدي اتفاقي است كه شايد حدود 10 سال پيش اتفاق افتاده و بنده اين جريان را سالها پيش شنيده ام. به هر صورت فاصله زماني تفاوتي در اصل ماجرا و درسي كه از آن گرفته ميشه ايجاد نميكنه. مطلب خوبي بود.

*اگر ميخواستيم طبق قوانين سوئد رفتار كنيم،تا بحال ميبايست ده ها وزير و وكيل و مسئول در ايران خودشان را دار ميزدند.

*بابا توو ايران مسئولين شيفتگان خدمتند. سرشون بره، شغلشون نميره

*ايول آخرش خيلي باحال بود

*معلوم هست چي ميگيد؟
ايران و اين حرفها؟

*بايد هم بركنار ميشدند. در كشور ما هرگز چنين مسائلي پيش نميآيد و آنها كلهم اجمعين بايد استعفا بدهند و اداره كشورشان را در راستاي مديريت جهاني به ما بسپارند.

*تو ايران فساد اقتصادي و اداري بيداد ميكنه!!! به نظرم اسلام فقط تو ايران در حد حرفه!!

*حتما مسؤولان ما از اين كارا نمي كنن كه استعفا بدن جو سازي نكن

*آن كشورها بايد از ايران ياد بگيرند كه مسئولين ازحقوقشان دانشگاه راه وشهرها را ميسازند وبيت المال را براي آينده گان ذخيره مي كنند

*عزيزان زياد شلوغش نكنيد.
اصلا صورت مسئله اي وجود ندارد!
ببينم مگر در مملكت ما مسئولين ماشين شخصي سوار ميشوند كه حالا بياييم بررسي كنيم بنزين شخصي استفاده كرده اند يا دولتي!
تازه اونا شايد مشكل بنزين دارند ، ما كه نداريم.
اونا يارانه نمي گيرند ، اما ما گيريم.

*به قول مولانا: ماهي ز سر گنده گردد ني ز دم

*بنام حضرت حق - من در يك اداره 100درصد دولتي كار ميكنم ديروز دوست خانمم به خانمم گفت كه همسر م به علت كارهاي خيلي زياد او در اداره ما اداره يك خودروي شخصي همراه با راننده در اختيار خانواده ما گذاشته .اصلا خودمان را با سويد مقايسه نكنيم كار در ايران عزيزمان زياد است.گزارشتون خيلي خوب بود دستتون درد نكنه .ا

*ياد جمله زيبايي از مرحوم اسدآبادي افتادم: در غرب مسلمان نديدم مسلماني ديدم.در كشورهاي اسلامي مسلمان ديدم مسلماني نديدم.

*مردم اونجا سوسولن مسولاشونم سوسول.ما مردم و مسئولامون خيلي پوست كلفتن

*در اختيار داشتن منابع پولي عمومي خود به خود توليد فساد مي كند و مواردي اينچنين در همه جا پديد مي اورد منتها دو عامل بازدارنده وجود دارد يكي چشمان بيداري كه بر كردار مسئولين نظارت مي كند مثل مطبوعات و دوم هم وجدان وايمان شخص در اروپا اولي به نحو احسن وظيفه اش را انجام مي دهد و دومي هم كما بيش هست اما در كشور ما از مطبوعه اي كه نظارتي اينچنين كند خبري نيست ودومي هم كمكمك پريده ونه تنها استفاده از بيت المال در امور شخصي قبح خود را از دست داده كه نوعي رقابت بر سر استفاده بيشتر وجود دارد

*خداوكيلي توصيه هاي اسلام دركجاعمل مي گرددايران ياآنجا؟

*يادم افتاد به حضرت علي و برادرش و قضيه بيت المال و آهن گداخته و ...
به راستي پيروان علي ما هستيم ؟
پس سيد جمال الدين اسد آبادي راست گفته بود كه در فرنگ ، مسمان نديدم ولي مسلماني (اسلام) را ديدم!

*ببخشيد اين بله آخر به كل خبر مي ارزيد اما نگفتيد ازكدام دهان مباركي خارج شده ؟

*اگه حرف بزني ميشه تضعيف و ايجاد بد بيني و...... اگرم نزني كه ميسوزي خدائيش ادم ميمونه كه چكار بكنه

*با سلام ؛جاي بسي تاسف است كه غير مسلمانان در مسايل اجتماعي فرهنگي سياسي و... كه مورد تاكيد اسلام است ؛ از ما مسلمانان پيشي گرفته اند و روز به روز اين فاصله بيشتر مي شود.ما مسلمان هستيم ولي ديگران به دستورات اسلامي عمل مي كنند وطبيعي است كه نتيجه ي آن را هم كه سعادت دنيايي است مي بينند.آخرت را هم كه خدا ميداند.

*در ايران هم به خاطر تصادفات جاده ، سقوط سريالي هواپيما ، خروج قطار از ريل و امثال آن وزير محترم با لبخند مليح جواب افكار عمومي را مي دهد.

*وقتي شهرداري جريمه رانندگي مسئول رده بالاي خودش را از تنخواه پرداخت مي كند برو تا آخر قصه

*ببين عصر ايران داري تشويش اذهان عمومي مي كني . من هم اين ذهن آرامم كمي مشوش شده؟
اين كاملا معلوم است دشمنان دارن اينكار ها را انجام مي دهند كه ما دچار ياس و نا اميدي شويم.
يكي از مواردش اين است كه اونا مي خواهند بگن توي كشورشون فقط آدماي خوب مسولين مي شوند . اما ما به آنها نشان خواهيم داد هر كسي مي تواند مسولين شود.

*عزيزان بيت المال اسمش روشه يعني اموال متعلق به مسئولين محترم و اين ما هستيم كه اين واژه رو اشتباه معنا ميكنم مسئولين كه گناهي ندارند.

*اين قدر خالي نبنديد

*اين مقالتون باعث ميشه اسلام و انقلاب به خطر بيافته
نكنه فتنه گر هستيد؟

*به نظرم اين خبرو بايد فرزندان هاشمي بخوانند

هیچ نظری موجود نیست: